**** کلینیک تخصصی بیمارستان آریا آماده پذیرش بیماران محترم در شیفت صبح و عصر است و چک آپ کامل بیماران انجام می شود ***بر اساس اطلاع اداره کل بیمه سلامت استان گیلان، بیمه شدگانی که دفترچه بیمه سلامت همگانی دارند از تاریخ اول مرداد 96 بصورت آزاد در بیمارستانهای خصوصی پذیرش می شوند***بیمارستان با بیمه های تکمیلی پارسیان، البرز، دانا، آرمان، معلم ، کوثر، sos ،ایران ،آتیه سازان حافظ، بیمه صدا و سیما و بیمه رازی  قرار داد بسته شد و بیماران دارای معرفینامه از بیمه های تکمیلی پذیرفته می شوند  ****بدنبال زحمات شبانه روزی پرسنل و همت والای پزشکان سهامدار،بیمارستان آریا به درجه 1 ابقاء شد***:::: ::::: کمیته علمی بیمارستان آریا با پیگیری و جدیت خود توانست امتیاز بازآموزی کنفرانسهای علمی بیمارستان را اخذ نماید این کنفرانس ها دارای امتیاز می باشند جهت عضویت در سامانه آموزش مداوم پزشکی کشور و کسب امتیاز باز آموزی به آدرس زیر مراجعه نمائید gilan.ircme.ir

اخبار

عشق به درمان بیماران، سرلوحه کار پزشکان است.

05 شهریور 1396 - 06:44 بعد از ظهر

به مناسبت یکم شهریور و روز پزشک روزنامه نسیم شمال مصاحبه ای با دکتر صفرپور رئیس هیئت مدیره بیمارستان آریا چاپ نمود که متن کامل مصاحبه در خبر زیر قابل دسترسی است:

اغلب ما، پزشکان را افرادی به اصطلاح مرفه بی درد می نامیم که درآمدهای نجومی شان سربه فلک کشیده است. این در حالی است که اکثریت پزشکان کشورما با مشکلات زیادی رو به رو هستند، ولی کارشناسان معتقدند پزشکان به دلیل شرایط سخت کاری ، زمان زیادی را به حرفه خود اختصاص می دهند و از این رو تا حدودی از مسائل دیگر زندگی دور می شوند. ازجمله ساعات کمتری را در کنار خانواده هایشان می گذرانند که پیامدهای ناخوشایندی را برایشان به همراه دارد.

در سالهای گذشته تقریبا تمامی پزشکان ما به حرفه خود عشق می ورزیدند و با آن عجین می شدند، اما امروزه به دلایلی مانند پایین آمدن جایگاه پزشکان در جامعه و کاهش درآمد اغلب آنان و نیز گرایشات پزشک ستیزی در جامعه ، عشق به پزشکی نسبت به گذشته کمتر و شرایط نامساعد کاری باعث شده است که بسیاری از پزشکان به مشاغل غیر مرتبط روی بیاورند.

از دیگر مشکلات این قشر می توان به اقتصاد درمان ، اشتغال و آینده پزشکان جوان، بیمه و نظام درمانی کشور اشاره کرد در همین رابطه گفت و گویی با دکتر صفرپور رئیس هیئت مدیره بیمارستان آریا انجام داده ایم که از نظرتان می گذرد.

دکتر صفرپور پزشکی است که با داشتن هفتاد و اندی سال سن با توانائی، درایت و هوشمندی خاصی سکان هدایت معروف ترین بیمارستان فوق تخصصی رشت را به مدت چندین سال متوالی به عهده گرفته است. وی با توجه به علاقه وافری که به علم پزشکی دارد در خصوص مشکلات این قشر و راه های برون رفت آن می گوید: بیشترین مشکل ما از رسانه است به عوض اینکه رابطه بیمار و پزشک را بهبود ببخشند باعث تضعیف آن شده و به عناوین مختلف هر مسئله کوچکی را بزرگنمایی می کنند و پر واضح است که این کنش و واکنش ها سرانجام خوبی نخواهد داشت وی گفت:در گذشته نام پزشک را حکیم باشی می نامیدند و نوعی خوب از اعتماد نسبت به پزشک وجود داشت که حتی مسائل خانوادگی و مشکلاتشان هم برای ما صحبت می کردند و چاره جویی می کردند بنده در طول مدت چهل سال طبابتم بارها شاهد چنین اتفاق هایی بوده ام.

اما به مرور زمان جامعه به سوی مسیر نادرستی رفت و تا حدودی وجه طبابت خدشه دار شد. یکی از مشکلات اصلی آموزش پزشکان است. متاسفانه در حال حاضر بیش از 40 دانشگاه علوم پزشکی در کشور وجود داردکه سالیانه سه هزار پزشک تربیت می کنند.در چنین شرایطی باید ببینیم در طرح پزشک خانواده که می خواهیم در کشور پیاده کنیم به چه تعداد دانشجوی پزشکی نیاز داریم که فارغ التحصیل شوند اگر وضعیت به همین منوال جلو برود در آینده ای نه چندان دور با معضل بیکاری ، سردرگمی یاس و ناامیدی پزشکان جوان رو به رو خواهیم شد. وی گفت نباید در تولید پزشک به شکل انبوهی  رفتار کرد.

دکتر صفر پور افزود: متاسفانه در مراکزی که اصلا صلاحیت تربیت پزشک را نداشتند به نعلیم پزشک پرداختند و نتیجه این شد که توان علمی پزشکان جوان ما به سرعت کاهش یافت. وی با تاکید بر اینکه تولید پزشک در کشور باید متناسب با نیاز جامعه باشد گفت: متاسفانه هم اکنون تعداد زیادی از پزشکان ما یا بیکارند و یا در شغل های غیر مرتبط مشغول کارند و یا تحت عنوان فرار مغزها از کشور خارج شده اند.

وی خاطر نشان کرد: به عقیده من بهترین کاری که میتوان انجام داد بکارگیری این پزشکان در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی است.

رئیس هیئت مدیره بیمارستان آریا افزود: برخی از پزشکان که قابلیت های بهتری داشتند و توانستند موفق تر باشند موظفند به مدت 6 یا 7 سال در مراکز دولتی کار کنند تا بعد از طی این مدت پروانه طبابت خصوصی کسب کنند. متاسفانه هنوز هم بسیاری از پزشکان در مراکز دولتی به علت برنامه ریزی نادرست نتوانستند کارانه خود را دریافت کنند. در بخش خصوصی هم باید بگوییم پزشک های بسیاری هستند که نتوانستند پس از گذشت یکسال حقوق و مزایای خود را دریافت کنند.

دکتر صفر پور گفت: یکی ا زدلایل این عدم پرداخت به شرکت های بیمه برمی گردد. هم اکنون ما مبلغی در حدود 45 میلیارد تومان از شرکت های بیمه پایه و تکمیلی طلبکار هستیم و مبلغی در همین حدود به پزشکان و شرکت های تجهیزاتی بدهکاریم. اگر نتوانیم طلب خود را وصول کنیم چگونه قادر به پرداخت هزینه دستمزد پزشکان و بدهی های خود باشیم ؟؟

وی با ابراز تاسف از تعطیلی 800 بیمارستان خصوصی در سال 94 گفت: این آمار در سال 95 به 860 بیمارستان رسیده است این اطلاعات مستقیما از سوی وزیر محترم بهداشت و درمان ارائه شده است و کاملا مستدل و واقعی است. بنابراین تعطیلی بیمارستان خصوصی امری جدی است و اداره آن حمایت همه جانبه همه مسئولان را می طلبد.

دکتر صفرپور در پاسخ به این سئوال که آیا قداست پزشکی در سالهای اخیر حفظ شده است یا خیر گفت: قداست بسیاری از پزشکان ما همچون گذشته حفظ شده است اما نسبت به گذشته کمرنگ تر شده استو علت آن هم ریشه در مسایل عادی و عملکرد برخی از جراید و بعضا صدا و سیما دارد. امروز مشکلات زندگی اقشار گوناگون و گرفتن حق ویزیت از بیماران کم درآمد موجب تضعیف قداست پزشکی شده است در حالی که اگر بیمه ها ما را تقویت کنند و ارتباط مالی پزشک و بیمار قطع شود بطور حتم قداست جامعه پزشکی به آنان برمیگردد.

وی با ابراز تاسف از عملکرد بیمه ها و همچنین صدا وسیما گفت: ساخت فیلم های طنز توسط کمدین های مطرح صدا و سیما (نظیر برنامه های آقای مهران مدیری ) که وجهه پزشک را زیر سئوال می برد از جمله اشتباهات صدا و سیما است که باید در آن تجدید نظر شود.

دکتر صفرپور گفت: ما نمی گوییم در گروه پزشکان موارد تخلف یا قصور کاری وجود ندارد همچنان که در شغل های دیگر هم وجود دارد. اما به عقیده من این موارد انگشت شمار بوده و یا حداقل می باشدو نظام پزشکی با چنین مواردی برخورد جدی خواهد کرد اما بطور قطع اعلام می کنم که سیستم درمان بیماران در هیچ کشوری به خوبی کشور ما نیست وی تاکید کرد: در برخی از کشورهای اروپایی و آمریکائی که با سیستم درمان آنجا از نزدیک برخورد داشتم فاصله بسیاری را بین درمان بیماران در مقایسه با کشورخودمان شاهد بودم و از این حیث باید بگویم پزشکان ما ممتاز هستند.

دکتر صفرپور در پاسخ به این سئوال که با پزشکانی که قبل از عمل جراحی مطالبه پول می کنند چه برخوردی می شود گفت: در بیمارستان آریا چنین مواردی یافت نمی شود بیماران ما به سه دسته تقسیم می شوند گروه اول بیماران تصادفی که همراهی ندارند طبق قانون صورتحساب آن برای دولت فرستاده می شود و ما موظف به پذیرش آنان هستیم. گروه دوم بیمارن تصادفی که وارد بیمارستان می شوند در چنین مواردی دستور داده ایم که کسی حق دریافت ودیعه ندارد و اما گروه سوم بیماران انتخابی هستند که خودشان بیمارستان را انتخاب کرده اند و در جریان مبلغ پذیرش هستند و از این بیماران مبلغی بعنوان ودیعه دریافت می شود.

دکتر صفرپور در مورد ویژگی های یک پزشک خوب گفت: عشق به درمان سرلوحه  ومهمترین دلیل گرایش به پزشکی است یک پزشک باید به دانش روز مجهز بوده و از طریق شرکت در کنفرانس های علمی و آموزشی وگذراندن دوره های مرتبط به ارتقاء سطح علمی خود بپردازد.

پزشک باید توام با اجرای وظایف پزشکی، غمخواری و دلسوزی و عاطفه را همراه کند تا بیمار احساس آرامش و اعتماد بیشتری نسبت به پزشک داشته باشد. همچنین نباید دچار غرور و اتکای بیش از حد به خود شود و در مواردی که لازم می بیند بیمار را به پزشک دیگری ارجاع دهد.

دکتر صفرپور در پایان سخنانش گفت: بسیار مفتخر خواهم بود اگر در پایان کارنامه حرفه ای خود وقتی به گذشته برمی گردم راضی و خشنود باشم و راضی از انجام کارهایی که می توانستم برای بیمارانم انجام دهم و دادم.

 روزنامه نسیم شمال - یکشنبه 5 شهریور 1396


چاپ [P]
گالری تصاویر:
 

هنوز هیچ نظری ارسال نشده است.

اضافه کردن نظر جدید
پیک شمیم باران

تاریخچه بیمارستان آریا رشت

پروانه این بیمارستان در سال 1330 در کوچه مهتاب بنام دکتر هوشنگ سندی و دکتر بهرام جفرودی بود و پس از آن چند سال بعد بیمارستان آریا به یک ساختمان چهار طبقه در سبزه میدان رشت منتقل گردید.

اطلاعات بیشتر

ارتباط با ما

رشت، بلوار انزلی ، جنب فرودگاه بین المللی سردارجنگل

تلفن:+98-13-33759790

info@aryahospital.ir

 


مقالات

آمار سایت